top of page

כמה רעש!

מאת אילנית מיכאלי ניסל

קולאז אקוסטיקה למאמר באתר_01.png

האם שמתם לב שבתוך הבית שלנו יש המון רעשים?

תנסו להקשיב לבית שלכם למשך מספר דקות בשעות שונות של היום. אתם תגלו רשימה בלתי נגמרת של קולות שמקיפים אתכם, הן מתוך הבית והן מחוץ לו: החל ממכשירי חשמל כמו שואב אבק, מכונת קפה או מיקסר, ועד קולות כמו שיעול, זמזום, לעיסת אוכל, שירה, תקתוק שעון, מים בצנרת, פרסומות בטלוויזיה או מוזיקה.

מה שנעים לאחד, עלול להוות מטרד קשה עבור אחרים. חלק מהקולות מונוטוניים ועלולים להוציא מדעתם גם את האנשים השלווים ביותר (למשל יתוש או תקתוק שעון) בעוד שחלק מהקולות מפציעים לפתע (כמו מיקסר, או אמבולנס שעובר ברחוב) ועלולים להבהיל את בני הבית.

שילוב פתרונות אקוסטיים בתהליך תכנון ועיצוב הבית כאמצעי לשיפור חייהם של אנשים עם צרכים מיוחדים והסובלים מרגישות תחושתית-שמיעתית

כולנו מכירים את הרגע הזה שבו השכנים מלמעלה גוררים רהיטים ואנחנו משתגעים מזה. חבר סיפר לי פעם שבאחת השבתות דפקה השכנה בדלת ואמרה שהילדים שלו מאוד מרעישים כשהם הולכים בבית. הוא השיב לה באופן מזלזל וסגר את הדלת. נדמה שהתלונה של השכנה מייצגת הפרעה גדולה באיכות החיים של חלק מאתנו. לא את כל ההפרעות אפשר למנוע, אך ניתן לצמצם את פגיעתם של חלק מהרעשים המגיעים מתוך הבית שלנו עצמו.

רובנו מסוגלים להכיל ואף להתעלם מרעשי רקע. הרעשים הללו מתמזגים בסביבה ואנחנו יכולים להמשיך במעשינו מבלי לתת לקולות תשומת לב מיוחדת. אצל ילדים או מבוגרים עם צרכים מיוחדים עם רגישות לקולות וצלילים, הרעשים הכי יומיומיים ובלתי מורגשים לנו, הופכים למטרד גדול עד כדי הפרעה בתפקוד הרגיל. בחלק מהמקרים עלולה להיות פגיעה בתפקודים קוגניטיביים, כגון: חשיבה, קשב, זיכרון, תכנון וניהול זמן. ולא רק להם. יש אנשים עם הפרעות ומחלות שונות שרעש הוא משבש חיים בעבורם כגון מיגרנות, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), הפרעת קשב וריכוז (ADHD), תסמונת טורט ועוד.

גם אנשים ללא רגישות מיוחדת מעדיפים שקט בביתם. לא במקרה רובנו נבדוק את המרחק של דירה שאנו עומדים לרכוש ממרכז קניות, כביש סואן או בית ספר. חלונות בעלי זגוגית כפולה הומצאו במיוחד כדי לתת מענה לסוגי רעשים כאלו הבוקעים מן החוץ.

מניעת הרעש היא דו-כיוונית: לא נרצה להפריע לאחרים. איש מאתנו לא מעוניין ששכניו ישמעו אותו מדבר עם אשתו, נוזף בילדים, או תוקע מסמר כדי לתלות תמונה.

 

אתם לא צריכים להתפשר ולסבול מרעשים מטרידים. אם נתכנן את השימוש במגוון הגדול של הפתרונות האקוסטיים שעומדים לרשותנו כחלק מתהליך עיצוב הפנים ניתן יהיה להשיג שיפור משמעותי.

והרי לכולנו חשובה הנוחות ואנחנו דואגים לנוחות מיקום הכיור, גודל הספה, מיקום המיטה כחלק מעיצוב ותכנון הבית, אז למה להתפשר? בואו ונתאים את החיים בבית לנוחותם של יקירינו ולנו.

 

יש פתרונות מגוונים בתחום עיצוב הפנים שיכולים להפחית את עוצמת הרעשים שאנחנו חווים בביתנו.

הפתרונות נחלקים לשני סוגים:   

  1. פתרונות נסתרים מן העין שמיושמים בתוך קירות, תקרות, רצפות וצנרת בבתים, בבניה או בשיפוץ, וגם כתוספת לבתים קיימים.

  2. פתרונות שהופכים להיות אלמנט עיצובי שמוסיף יופי לכל חלל. 
    למשל, חיפוי קיר דקורטיבי, גוף תאורה אקוסטי, וילונות אקוסטיים ועוד.

 

קצת על גלי קול ועל רעש

גלי קול נעים באוויר החלל, חודרים לאוזן ועוברים דרך מערכת עדינה ומורכבת אל המוח. תאי שערה זעירים הנמצאים בתעלת האוזן הפנימית "מסמנים" לעצב השמיעה לשלוח תדר חשמלי למוח. המוח מפענח את התדר החשמלי כקול.

רעש הוא צליל בלתי רצוי ההופך למטרד.

רעש הוא עניין סובייקטיבי, אצל אנשים עם רגישות לרעש יש בעיה בוויסות החושי והצליל מעורר אצלם תגובה רגשית או פיזית עוצמתית אשר נחשבת לא סבירה ביחס למצב ומקשה עליהם את התפקוד.

 

ילדים רבים מגיבים בעוצמה לקולות חזקים ויאטמו את אזניהם בעזרת הידיים, אחרים פשוט יגיבו בהתנהגויות קיצוניות כמו צעקות, מתח ודריכות ועשויים להגיע לבעיות התנהגות של ממש.

 

לעזרתנו באה "תורת הקול" או כמו שרובנו מכירים, אקוסטיקה שהיא חקר גלי הקול.

אקוסטיקה, היא הדרך בה גלי הקול מושפעים על ידי הסביבה ועל ידי החומרים מהן היא בנויה, מצורתם ותכונותיהם הפיזיות.

אקוסטיקה טובה ומתוכננת תשפיע על גלי הקול להתנהג כפי שאנו רוצים.

 

אז איך אפשר "לאלף" את גלי הקול?

בשלב הראשון נמפה מהו סוג גלי הקול הנמצאים בסביבתנו ומה המקור שלהם.

בשלב הבא נתאים את סוג הפתרון האקוסטי ע"פ סוג גלי הקול ומקורם וע"פ הנתונים המבניים של החדר או הבית כולו. 

 

קיימים אמצעים, קלים ליישום, שבעזרתם תוכלו להשיג שיפור ניכר בצמצום הרעשים: הוספת שטיח או וילון עבים וצפופים לחדר השינה או הסלון יכולים להיות פתרון קל ומהיר לספיגת גלי קול. במידה והקולות מגיעים מהרחוב וקיים ארגז תריס, ניתן להדביק בתוך ארגז התריס יריעות אקוסטיות שיספגו את הרעש ויעמעמו אותו.

רעש מהשכנים או מחדר ליד? פתרון נהדר הוא טפט אקוסטי העשוי מספוג דחוס שמדביקים לקיר ועליו ניתן או לצבוע בצבע קיר רגיל, או להדביק טפט דקורטיבי.

 

עיצוב פנים מותאם הוא תחום שלא מספיק מודעים אליו הן בקרב מעצבי-פנים והן אצל משפחות שאחד או יותר מבני המשפחה הוא עם צרכים מיוחדים.

מכיוון שנושא זה קרוב אל ליבי, אני שואפת להגיע אל אותן משפחות, לאפשר להן להגיע למיצוי ההתאמות במטרה להשיג בית רגוע, מכיל ותומך בסביבה ביתית בריאה.

צור קשר

תודה על התעניינות

bottom of page